Karneval v Benátkách
Italské ostrovní město, kolébka historických památek a romantických projížděk na gondolách, každý druhý měsíc v roce ožívá rejem pestrobarevných průvodů, tancem a hudbou. Za nejexkluzivnější bál se považuje ten v Palazzo Pisani-Moretta. Žádné mobilní telefony, žádná moderní technika, vše se odehrává v prostředí šlechtické společnosti 18. století. Benátský karneval je v Evropě nejslavnější. V Benátkách nejde jen o veselí. Masky mají historickou tradici. Jsou krásné, romantické a většina jich něco vyjadřuje. Vracejí se do dob slávy Benátek a mnohé z nich jsou velmi cenné.
Historie Karnevalu v Benátkách začala po roce 1162, kdy se Banátská Republika ubránila Ulrichovi – Patriarchovi z Aquileie. Tím začala tradice a v roce 1268 bylo v dokumentech poprvé zmíněno používání masek. 18. století bylo dobou rozkvětu Karnevalu. Město bylo bohaté a lidi si bohatství užívali.
Ve 30 letech 20. století Mussolini Karneval zakázal a význam Karnevalu postupně klesal. Až v roce 1979 se skupina Benátčanů a milovníků Benátek rozhodla Karneval vzkřísit. A během několika let se hýření masek stalo symbolem zimních Benátek. Masky v Benátkách jsou unikátní – stírají sociální rozdíly (jako školní uniformy). Některé masky zobrazují charaktery z Commedia dell’Arte a další jsou zlověstnější. Například bílou zobákovitou masku nosili doktoři, kteří se snažili léčit mor. V zobáku byla houba nasáklá octem, což mělo bránit před nákazou.
Nošení masek nahrávalo nekalým živlům a tak Dóžové zakázali, pod hrozbou těžkých trestů, jejich nošení jindy než o Karnevalu. Karneval trvá několik dnů a každý den skýtá jinou podívanou.
Benátské masky
Benátské masky jsou neodmyslitelně spjaty s Benátským karnevalem. Mohou být zhotoveny z kůže, z porcelánu nebo z papíru, a to speciální technikou zvanou papírmašé. Původní masky měly spíše jednoduchý design. Pokud byly zdobené, tak pouze ze symbolických a praktických důvodů. Ve středověku měli výrobci masek svůj vlastní cech. V současné době se často k jejich výrobě používá sádrokarton, ručně se malují a zdobí se přírodním peřím, drahokamy, korálky, flitry aj.
Je jen málo důkazů, které by vysvětlovaly motivy dřívějšího užívání benátských masek. Jeden učenec se například domníval, že skrývání tváře na veřejnosti bylo benátskou odpovědí na jednu z nejtvrdších třídních hierarchií v evropské historii. První doložené prameny se o používání masek v Benátkách zmiňují již ve 13. století. Jiný dokument potom v roce 1339 zakazoval Benátčanům oblékání vulgárních převleků a navštěvování klášterů v maskách. Dále zakazoval pomalovávat si tvář a nosit falešné vousy nebo paruky. Oblékání masek bylo ke konci fungování Benátské republiky přísně omezeno. V 18. století bylo oblékání masek omezeno pouze 3 měsíce od 26. prosince. K maskám se tradičně oblékaly ještě dekorativní korálky ve stejné barvě. Benátský karneval se ve svých počátcích těšil velké oblibě také z toho důvodu, že nižší vrstvy se mohly na chvilku stát velkými pány a velkými dámami a naopak. Anonymita pod maskou skýtá mnoho záhadných dobrodružství.
Bauta (někdy označovaná jako baùtta) je maska, která pokrývá celý obličej. Jedná se o tradiční umělecké dílo s nepoddajnou linkou v oblasti brady, bez otvoru v oblasti úst a bohatě zlacené. Maska má čtvercový tvar se špičatou bradou, která je nakloněna vzhůru tak, aby mohl její nositel jíst a pít, aniž by si musel masku sundat, a tím se zbavit své anonymity. Nositelé Bauty si rovněž oblékali červenou pláštěnku a třírohý klobouk. V 18. století byla Bauta společně s černým pláštěm zvaným Tabbaro standardní společenskou maskou a maskování se řídilo benátskou vládou. Maska se povinně nosila při událostech politického rozhodování, protože všichni občané byli povinni jednat anonymně a jako sobě rovni.
Kolombína je poloviční maska, jež se často zdobí zlatem, krystaly stříbra a peřím. Jako ostatní benátské masky se připevňuje k obličeji zavázáním stuhy na zadní části hlavy. Columbine byla slavná herečka stejného jména v Commedia dell’arte. Říká se, že tato maska byla navržena speciálně pro ni, jelikož nechtěla, aby byla její krásná tvář zcela zakryta. Představitelky Kolombíny se někdy jen silně líčily kolem očí a masku vůbec nenosily. Jejich milostným protějškem v divadelních představeních býval Harlekýn.
Dottore je maska s dlouhým zobákem. Je jednou z nejbizarnějších benátských masek. Její nápadný design má morbidní historii: V 17. století francouzský lékař Charles de Lorme zavedl masky a další hygienická opatření při léčení nakažených pacientů. Tato maska bývá bílá a skládá se z dlouhého zobáku a kulatých otvorů pro oči, které evokují dojem brýlí. Dnes jsou však masky Dottore stejně jako ostatní benátské masky velice dekorativní. V Commedii dell’arte používá tuto masku postava lékaře, jehož povaha se vyznačuje přehnanou přechytralostí a nejapnými vtipy na účet žen.
Moretta je oválná maska s širokými otvory pro oči. Používaly ji patricijské ženy. Maska bývala zakončena závojem. Po roce 1760 se už příliš nepoužívala. Název „Servetta Muta“, jak se maska v italštině také označuje, znamená vlastně „němý sluha/služka“.
Volto (neboli Larva) je typická benátská maska v bílém provedení. Nosí se k ní plášť a třírohý klobouk. Předpokládá se, že slovo „larva“ pochází z latiny a znamená „maska“ nebo „duch“. Tvar masky nositeli umožňuje jednoduše dýchat, pít i jíst, aniž by si masku musel odstranit z tváře. Jsou to masky lehké a pohodlné zejména díky materiálu, ze kterého se tvoří. Vyrábí se z jemného voskového plátna. Velice vhodné jsou pro společenské noci plné tance a zábavy
Karneval v Riu
Pravidelně každý rok 40 dní před Velikonocemi vypuká v Riu nejočekávanější událost celého roku – tradiční karneval, který označuje začátek postního období. Karneval prožívá celé Rio a tančí se opravdu všude – na plážích, v barech, v parcích, náměstích, ulicích atd. Mnozí tvrdí, že brazilský karneval je největší show světa. Brazilské Rio de Janeiro je prý nejkrásnějším městem světa. Město, na nějž z vrchu Corcovado dohlíží slavná socha Krista Vykupitele, má dle mnohých vlastnosti ráje – obklopují ho hory, nádherné zálivy a ostrůvky. Centrem karnevalového dění je tzv. sambodrom – otevřená scéna, kde probíhá hlavní karnevalová přehlídka. Zde máte možnost na vlastní oči spatřit ty nejlepší světové tanečníky a tanečnice samby. Karneval je tradiční rodinnou zábavou. Krásné barevné kostýmy, technické platformy k tématu představení a krásné tanečnice jsou proslulé po celém světě. Každoroční karneval v Riu je přehlídkou zářivých barev a žhavých tanečních rytmů.
Karneval v Nice
Nice je hlavní město Azurového pobřeží, koktejl světla, barev a vůní. Toto kreativní, dynamické město se stále vyvíjí, hýbe a vyniká. Urbanistika, kultura, moře nebo gastronomie.. ať si vyberete cokoli, v Nice prožijete pobyt nabitý novými zážitky. Každý rok v únoru v období kolem masopustního úterý ovládne Nice karneval, který se svými karnevalovými průvody a květinovými bitvami, jejichž věhlas dobyl celý svět, představuje nejvýznamnější zimní událost na Azurovém pobřeží. Karneval je plný přehlídek, koncertů, pouličního divadla a řadou dalších pouličních atrakcí. Zúčastnit se můžete karnevalových oslav podél pláží nebo v centru města.